- Matura z języka polskiego

Czas na maturę z polskiego

Język polski to nie tylko lektura interesujących dzieł literackich z obrazowymi opisami przyrody, fascynującymi bohaterami. Wiele miejsca należy poświęcić także analizie utworów, które nie zawsze są jednoznaczne i potrafią przyprawić czytelnika o zawrót głowy. Ważnym etapem edukacji w zakresie języka polskiego jest egzamin maturalny – to od jego wyniku zależy, czy maturzysta będzie miał możliwość kontynuacji nauki na studiach wyższych na wymarzonej uczelni, ale także – czy w ogóle będzie mógł rozpocząć studia. O ile bowiem egzamin w części rozszerzonej jest dobrowolny i wybierają go zazwyczaj miłośnicy kultury wyższej, to egzamin podstawowy jest obowiązkiem – nierzadko przykrym – dla każdego ucznia. Przygotowanie do egzaminów maturalnych nie jest prostą rzeczą, aczkolwiek opracowanie ‘’Matura z polskiego” (https://www.taniaksiazka.pl/t/matura-jezyk-polski-2021) pomaga w osiągnięciu dobrego wyniku.

‘’Matura z polskiego” – czy jest niezbędna w celu zdania egzaminu dojrzałości?

Aby zdać egzamin maturalny z języka polskiego, niezależnie od tego, czy jest mowa o części podstawowej, czy rozszerzonej, lekkie pióro nie wystarczy; niezbędna jest przede wszystkim obszerna wiedza na temat takich zagadnień, jak m.in.:

  • epoki literackie oraz ich charakterystyka,
  • najwybitniejsi autorzy w poszczególnych epokach kulturalnych,
  • cechy typowe dla różnych gatunków literackich (np. epopei, wiersza białego, hymnu czy trenu),
  • motywy wykorzystywane przez artystów w celu wzmocnienia przekazu ich dzieł,
  • środki stylistyczne (np. metafory, onomatopeje, wykrzyknienia, apostrofy).

Nie warto się łudzić, że łut szczęścia podczas egzaminu pozwoli osiągnąć wysoki wynik; znajomość powyższych zagadnień teoretycznych jest niezbędna, by poprawnie wykonać najwyżej punktowane zadanie polegające na napisaniu wyczerpującego wypracowania na jeden z dostępnych tematów.

Niezmiernie ważna jest także część praktyczna podręcznika oparta na kilkudziesięciu zadaniach zaczerpniętych z egzaminów maturalnych z lat poprzednich bądź stworzona na ich podstawie. Przerobienie poleceń znajdujących się w repetytorium pozwoli poznać maturzyście typowe rodzaje zadań, z jakimi najprawdopodobniej spotka się on na egzaminie.

Oczywiście, należy pamiętać, że sam zakup podręcznika nie zapewnia wysokiego wyniku na egzaminie maturalnym. Ważne są jeszcze: ciężka, systematyczna praca, spokój oraz umiejętne rozplanowanie nauki do matury.